|  | 

Aktywność fizyczna

Trochę historii hymnu Igrzysk Olimpijskich

img-responsive

Trudno sobie wyobrazić dużą imprezę, czy wydarzenie bez oprawy muzycznej. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy każdy event ma swój hymn, piosenkę, dzingiel, czy choćby oprawę muzyczną. Nie inaczej jest z Igrzyskami Olimpijskim, choć o tym rzadko się wspomina.

Naprawdę istnieje hymn Igrzysk Olimpijskich?

W 1896 roku na pierwsze nowoczesne Igrzyska Olimpijskie w Atenach napisano specjalny utwór. Jego autorami byli Kostis Palamas – napisał tekst – i Spiridon Samaras – skomponował muzykę. Utwór miał tytuł „Hymn Olimpijski” i był naturalnie w języku greckim, czyli narodowym języku gospodarzy.
Na kolejne igrzyska zaczęto komponować kolejne utwory, aż do 1958 roku. Wtedy Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał grecki „Hymn Olimpijski” za oficjalny hymn Igrzysk Olimpijskich. Zaczęto tłumaczyć grecki tekst na języki narodowe kolejnych gospodarzy igrzysk. Do tej pory powstało dziewięć wersji językowych hymnu – po hiszpańsku, niemiecku, angielsku, rosyjsku, koreańsku, japońsku, francusku, serbsko-chorwacku i norwesku.
Łącznie pieśń ta była odśpiewywana 25 razy wliczając pierwsze wykonanie. Od 1964 roku, czyli XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, jest częścią stałego ceremoniału Igrzysk Olimpijskich.

O czym jest hymn olimpijski?

Oczywistym jest, że hymn tak ważnego wydarzenia, znanego na skalę światową musi nieść ze sobą pewne ideały. Przekaz ważny dla uczestników i widzów igrzysk. Jakie postulaty niesie hymn Igrzysk Olimpijskich?
Przede wszystkim uczciwe współzawodnictwo, równość wobec wszystkich zawodników – każdy ma takie same szanse z punktu widzenia sędziów i organizatorów – wspieranie idei dobrego sportu, który na podnosić możliwości naszego ciała przez trening. Hymn ma wychwalać dobry, czysty sport. Zachęcać do zdrowej rywalizacji z innymi, jak i ze sobą samym podczas zawodów. Jak wiadomo bowiem dla każdego zawodnika Igrzyska Olimpijskie to ma być najlepszy występ w życiu, uhonorowanie kariery i prestiż sam w sobie. Dla widzów zaś ma to być przedłużenie idei i emocji igrzysk.

 

troche-historii-hymnu-igrzysk-olimpijskich

ABOUT THE AUTHOR