|  | 

Chwila relaksu

Wycieczka na Podkarpacie

img-responsive

Podkarpacie to region Polski położony na jej południowym wschodzie. Obfituje w wiele pięknych miejsc, nie tylko architektonicznych ale też przyrodniczych. Najpiękniejsze zabytki Podkarpacia to między innymi zamek w Łańcucie czy Krasiczynie oraz Klasztor Ojców Bernardynów.

Klasztor w Leżajsku uznany został za pomnik historii w 2005 roku. Manierystyczno-barokowy zespół ojców bernardynów należy do najwybitniejszych dzieł architektury sakralnej na tym terenie. Świątynia posiada bogaty, unikatowy wystrój, którego elementy, jak słynne stalle czy organy, są efektem kunsztu architektonicznego w skali regionu i całego kraju.
Zamek w Łańcucie natomiast to piękna rezydencja arystokratyczna. Znana jest ze znakomitych wnętrz oraz interesującej kolekcji pojazdów konnych. Pałac otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim.
Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Na niemal 30 hektarach znajduje się ponad 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej: chałupy, budynki inwentarskie (stajnie, obory, chlewy, kurniki), stodoły, spichlerze, maneż, bróg, budynki przemysłów wiejskich itp. Za najstarszy obiekt uważa się m. in.: spichlerz dworski z Bidzin z 1784, chałupa z Markowej z 1804 r. czy kościół z Mielca-Rzochowa postawiony w 1843 r.
Miłośników zabytków i architektury zachęca do zwiedzania XVI-wieczny zamek w Krasiczynie.
Zwiedzanie obejmuje: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny itd.

Ponadto na terenie Podkarpacia znajdują się Bieszczadzki Park Narodowy oraz Magurski Park Narodowy, zapora wodna na Solinie, Twierdza w Przemyślu, Zamek Tarnowskich i wiele wiele innych atrakcyjnych miejsc.

wycieczka-na-podkarpacie

ABOUT THE AUTHOR