|  | 

Chwila relaksu

Powiedzonka w trakcie ślubu

img-responsive

Znamy wiele powiedzonek na każdy temat, ale jak to jest z tymi na temat ślubu? Czy są jeszcze aktualne? Czy znamy ich wiele? No i najważniejsze do czego się one odnoszą? Oto przykład z kategorii przysłowia ślubne Przyjrzyjmy się również praktykom związanym z dniem ślubu. Pominiemy jedynie weselne przyśpiewki, które mogą się okazać niezbyt fartowne dla któregoś z państwa młodych i już powoli wychodzą z mody. Warto je tutaj dzisiaj omówić, żebyśmy wiedzieli czy nasze przesądy są słuszne.

Dlaczego nie można brać ślubu w maju? Otóż popularne przysłowia mówią, że : W maju ślub, szybki grób, Ślub majowy, grób gotowy jednak są to przysłowia związane z pogańskimi świętami i rzekomą nietrwałością takich małżeństw.

Może również chodzić o zawartość litery R w nazwie miesiąca. Wiele par nie decyduje się z tego powodu na ślub i wesele w kwietniu czy lipcu. Do najpopularniejszych przesądów należy ten, że panna młoda w dniu ślubu powinna mieć przy sobie coś niebieskiego, pożyczonego, starego oraz nowego. Coś starego to klon w stronę tradycji, nowego to symbol nowego życia, które się przed nią otwiera, niebieski oznacza czystość i niewinność panny młodej. Zaś coś pożyczonego oznacza, ze panna młoda chce żyć w zgodzie z rodzicami i z nimi współpracować.

Warto przyjrzeć się też innych praktykom. Jeśli w drodze do kościoła lub na sale weselną sąsiedzi stawiają bramy, to znak, że kobieta to szanowana w środowisku osoba.
Jak widać, wiele przysłów i ślubnych tradycji ma swoją historię w dawnych wierzeniach naszych przodków. Część z kolei narodziła się stosunkowo niedawno i możemy się nimi cieszyć dopiero od jakiegoś czasu. Warto zapoznać się z tradycjami i przesądami związanymi z ślubem zanim wybierzemy się na jakieś tradycyjne wesele na wsi, albo sami będziemy organizować swój ślub i wesele. Szczególnie wiele tego typu wydarzeń ma jeszcze miejsce na wsiach, gdzie od pewnego czasu obserwujemy powrót do starych tradycji i wykorzystywanie motywów z kultury ludowej, które zdawały się być już zapomniane.

powiedzonka-w-trakcie-slubu

ABOUT THE AUTHOR