|  | 

Zdrowie

Zdrowe odżywianie, czyli jak zacząć?

img-responsive

Jest wiele prawdy w stwierdzeniu: „jesteś tym, co jesz”, a zatem warto postarać się, aby refleksje później kończyły się pozytywnie w tej kwestii. Z tego też powodu musimy zastanowić się nie tylko nad tym, czy nasz sposób żywienia jest optymalny, ale też jak w razie potrzeby go zmienić. Nie jest to niestety łatwe z racji dużego tempa, stresu czy pracy zawodowej. Jednak na dłuższą metę odbić to się może na naszym zdrowiu. Tym samym nie bez powodu zaczynamy zastanawiać się, od czego zacząć zdrowe odżywianie? Zdając sobie sprawę z faktu, że jest to problem sporej grupy osób, to postanowiliśmy nieco się pochylić nad tym problemem. W końcu nie wnikając analizę, dlaczego mamy aktualnie złą dietę, to wprowadzenie zmian nie musi być jakoś specjalnie skomplikowane.

Trzeba być szczerym – to coś, od czego zacząć zdrowe odżywianie

Jest to kluczowy krok, bo trzeba stanąć przed sobą i otwarcie przyznać się do błędów. Oznacza to zerwanie z dotychczasowymi nawykami podjąć określone działania. Zatem od czego zacząć zdrowe odżywianie? To proste, bo powinniśmy notować przez kilka kolejnych dni, to co jedliśmy. W ten sposób określimy swój punkt zero, co pozwoli dokładnie zobrazować błędy.

Pośpiech jest złym doradcą

Potrzeba zdrowego odżywiania się jest dobra, ale często musimy dokonać modyfikacji na wielu płaszczyznach. Tym samym może to okazać się trudne lub też nierealne do utrzymania na dłuższą metę. Dlatego też najlepiej będzie, kiedy wszystkie niezbędne zmiany zaczniemy wprowadzać stopniowo. W ten sposób szansa, że osiągniemy swoje założenia, jest znacznie większa. Na początek można np. do codziennej diety wprowadzić przynajmniej jeden posiłek, gdzie dominować będą warzywa. Trzeba też monitorować postępy i sukcesywnie przystąpić do realizacji wszystkich założeń. Z drugiej strony nie jest wskazane trzymanie się sztywnych rygorów, bo prowadzi to do zniechęcenia. Zamiast tego reagujemy elastycznie do sytuacji.

Podstawą jest wiedza

To od czego zacząć zdrowe odżywianie, wymaga od nas nie tylko silnego charakteru i wiedzy. Dlatego też chcąc dobrze przejść przez trudny etap zmian i jednocześnie nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, należy korzystać z fachowej wiedzy. Tym samym warto zaglądać na specjalistyczne portale o tematyce żywieniowej lub też nabyć książki z tej dziedziny. Najlepiej jednak cały proces zainicjować od konsultacji z dietetykiem.

zdrowe-odzywianie-czyli-jak-zaczac

ABOUT THE AUTHOR