|  | 

Chwila relaksu

Czym się różni bilard od snookera?

img-responsive

Być może kiedyś odwiedziłeś snooker club – bilard rosyjski Warszawa. Różnica między bilardem a snookerem jest aż nadto widoczna, ale nie zapominajmy, że to właśnie snooker wywodzi się z klasycznego bilarda. Ponadto, snooker który został stworzony przez Brytyjczyków w Indiach jest bardziej zmyślny, a co za tym idzie skomplikowany. Jedna i druga dyscyplina jest jednak widowiskowa na wysokim poziomie i może przynieść amatorom wiele satysfakcji. Poznaj zatem wszystkie różnice.

W zasadzie obie te konkurencje łączy niewiele, poza tym, że używa się w nich kijów i uderza białą bile, tak, by toczyła się po stolę do celu. Różnic jest znacznie więcej.

Co różni bilard od snookera?

W zasadzie różnica podstawowa to zasady gry. Zaczynając od początku, na pierwszy rzut oka widać, że stół snookerowy jest większy niż jego bilardowy odpowiednik. Co za tym idzie, bandy są dłuższe, a trafienie do celu trudniejsze. A jeśli już o celu mowa, w bilardzie mamy łuzy, w snookerze natomiast kieszenie. W snookerze na środku umieszczono 15 bil czerwonych, a w wybranych miejscach rozlokowano bile brązową, żółtą, niebieską, zieloną, różową i czarną. Każda z bil poza czerwoną ma inną wartość punktową. Każdy z graczy może używać pomocy, takich jak podpórek i stojaków.
Jeśli chodzi o popularnego bilarda wyróżniamy dwa rodzaje, a mianowicie 8 -ball i 9 – ball. Znana powszechnie „ósemka” to gra, w której są bile pełne i połówki. Należy zbić wszystkie swoje bile, a na końcu umieścić w łuzie bile czarną. Na takim samym stole gra się w „dziewiątkę”, gdzie bile są ponumerowane, a gracz musi wbić je w kolejności od 1 do 9. Każdy faul to strata kolejki, a gra się aż do momentu, aż ktoś wbije wszystkie bile w sposób przepisowy.

Jak widać bilard bilardowi nierówny, a żeby wgłębić się w reguły, trzeba przy grze spędzić wiele czasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czerpać przyjemność z gry i znakomicie bawić się przy stole. Mało kto wie, że bilard ma bogatą tradycję. Jego początki datuje się na XV wiek, kiedy Ludwig XI zamówił stół pokryty suknem, z bandami. Od tamtego czasu sport ewoluował i dziś możemy oglądać zmagania mistrzów, którzy mają za sobą lata startów w zawodach.

czym-sie-rozni-bilard-od-snookera

ABOUT THE AUTHOR