|  | 

Zdrowie

Uzależnienie może dotyczyć również i ciebie

img-responsive

Uzależnienia to kolejna z wielkich bolączek współczesnego społeczeństwa. Rosnące wymagania i tempo życia przytłaczają i powodują, że żyjemy w permanentnym stresie, a co za tym idzie – stajemy się bardziej podatni na wszelkie używki i nałogowe zachowania. Uzależnienie od kofeiny, tytoniu czy alkoholu wpisaliśmy na stałe w katalog ludzkich zachowań. Nikt tez nie dziwi się już na wieść o tym, że kolejne znane osoby wpadają w sidła nałogu narkotykowego. Jednak nie są to jedyne rzeczy, od których człowiek może się uzależnić. Być może sami nawet nie zauważamy, jak jakiś przedmiot, zjawisko, sytuacja, stają się w naszym życiu niezbędne i zaczynają odgrywać rolę ważniejszą niż moglibyśmy przyznać.

Uzależnienia a płeć

Wśród mężczyzn często pojawia się uzależnienie od hazardu lub seksu, a problemy te często diagnozowane są zbyt późno, ponieważ stereotypowo takie zachowania uznawane są za typowo męskie. Dopiero kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli, a często za namową bliskich, osoby takie sięgają po profesjonalną pomoc. Współczesne kobiety bywają natomiast ofiarami nałogowego dbania o urodę – słyszy się coraz częściej o uzależnieniu od opalania, liczenia kalorii czy operacji plastycznych. Często bywają także uzależnione od jedzenia, jako sposobu na rozładowanie napięcia. Tych problemów również nie należy bagatelizować.

Co robić, jeśli podejrzewasz uzależnienie?

Jeśli zauważymy, że jakaś dziedzina naszego życia zaczyna przysłaniać nam inne, staje się źródłem nieporozumień, konfliktów z innymi oraz warunkiem naszego komfortu psychicznego, należy zastanowić się, czy nie wpadliśmy w sidła uzależnienia – podpowiają specjaliści z ośrodka leczenie uzależnień Koszalin. W takich przypadkach nie należy bać się konsultacji z psychologiem lub udania się do placówki koncentrującej swoją działalność właśnie na uzależnieniach. Pomoże to nam rozwiać wątpliwości i nadać kierunek naszemu działaniu.

 

uzaleznienie-moze-dotyczyc-rowniez-i-ciebie

ABOUT THE AUTHOR