|  | 

Aktywność fizyczna

Mata do jogi – jaką wybrać, żeby mieć satysfakcję z ćwiczeń?

img-responsive

Joga pozwala utrzymać dobrą kondycję ciała, jak i ducha. Co więcej, jest to możliwe bez użycia kosztownego sprzętu. W gruncie rzeczy wystarczy dobra mata do jogi. Jej wybór wiąże się jednak z pewnymi aspektami, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupów. Poniżej omówimy najważniejsze z nich.

Ulubione miejsce do praktyki jogi

Ważną sprawą jest lokalizacja. Wprawdzie jogę można praktykować wszędzie – to jej ogromna zaleta – lecz każdy z nas ma swoje własne upodobania. Dla niektórych praktyka jogi w klubie fitness ma więcej sensu, a dla innych domowe zacisze okazuje się lepszym rozwiązaniem. Dlatego przed zakupami na stronie yogabazar.pl warto przeanalizować warunki, które mamy do dyspozycji. Wygodna mata do jogi powinna być do nich dopasowana. Tylko wtedy odczujemy 100% satysfakcji z zakupu.

Grubość maty do jogi

Profesjonalna mata do jogi nie musi być od razu gruba. Jeśli regularnie chodzimy na zajęcia grupowe, cienka mata sprawdzi się doskonale. Rzecz w tym, że będzie łatwa w transporcie. Będzie ją można również skompresować, żeby zajmowała jak najmniej miejsca. Dobrej jakości wykonanie pozwoli na takie zabiegi bez uszczerbku na materiale, który pozostanie funkcjonalny przez długi czas. Dlaczego to istotne? Otóż kluby fitness mają na wyposażeniu sprzęt, z których korzystają inni. To jest mało higieniczne, w związku z tym warto mieć własną matę.

Jeśli chodzi o sprzęt do jogi, mata o większej grubości lepiej sprawdzi się w domu. Po pierwsze dobrze uchroni podłogę, jeśli jest z drewna. Po drugie gruba mata do jogi zapewni większą miękkość podczas ćwiczeń. To ważne zwłaszcza dla tych, którzy chcą uniknąć bólu kolan, chociażby. To dość częsty problem przy pozycjach utrzymywanych przez dłuższy czas. Pozycje stojące natomiast są trudniejsze ze względu na utrzymanie równowagi. Pod tym względem maty cieńsze jednak lepiej się sprawdzają.

Czy kauczukowa mata jest dobra?

Dla początkujących entuzjastów jogi kauczukowa mata sprawdzi się doskonale. Zapewni komfort, optymalną przyczepność i łatwo da się ją wyczyścić po ćwiczeniach. Materiał ten cechuje również dobra chłonność potu. Co więcej, profesjonalne maty kauczukowe są pozbawione chemicznych substancji, których nie da się uniknąć w najtańszych produktach z marketu.

Dla wielu z nas znaczenia ma także i to, że mata do jogi wykonana z kauczuku jest przyjazna środowisku. To całkowicie biodegradalny sprzęt fitness. Dzięki temu możemy wesprzeć ekologiczne podejście do życia, które odgrywa obecnie istotną rolę na całym świecie. Joga to w końcu nie tylko ciekawa dziedzina gimnastyki, lecz również sposób na lepszy kontakt z naturą i otaczającym nas środowiskiem. Maty korkowe czy kauczukowe bardzo w tym pomagają, podczas gdy najtańsze maty do jogi z tworzyw sztucznych sprzyjają czemuś zgoła odmiennemu.

Najlepsza mata do jogi w plenerze

Powiedzieliśmy co nieco o uprawianiu jogi we wnętrzach, ale nie da się ukryć – joga na świeżym powietrzu to bardzo dobry pomysł. Jeśli tylko pogoda na to pozwala, naprawdę warto wziąć ze sobą matę i udać się do parku czy w jakiś przyjemny zakątek nad jeziorem. W takiej sytuacji mata do jogi powinna być dość wytrzymała. Kauczuk naturalny akurat dobrze się sprawdza w tym zakresie. Długość maty też ma znaczenie, ponieważ lepiej mieć tych kilka centymetrów więcej, żeby mieć na czym położyć telefon, chociażby. Przy wyborze idealnej maty do ćwiczeń pod chmurką, należy zwrócić uwagę na względnie cienkie opcje. Chodzi o komfort transportu. No i gotowe. Więcej na udaną sesję jogi doprawdy nie trzeba 🙂

mata-do-jogi-jaka-wybrac-zeby-miec-satysfakcje-z-cwiczen

ABOUT THE AUTHOR