|  | 

Chwila relaksu

Sposoby na koci łupież

img-responsive

Łupież to uciążliwa przypadłość skóry głowy człowieka – ale co ciekawe – możemy ją zauważyć również u naszych miauczących przyjaciół. Przyczyn łupieżu u kotów jest wiele, zwykle towarzyszy mu zmatowienie sierści. Najczęściej pojawia się na linii kręgosłupa oraz u nasady ogona, jednak nie zawsze są to jedyne miejsca.

Przyczyny kociego łupieżu

Nie zawsze łupież jest objawem choroby, często jest to skutek
– niskiej wilgotności powietrza. Najczęściej pojawia się zimą, w okresie grzewczym – powietrze jest wtedy wyjątkowo suche. Prostym wyjściem będzie wtedy zainstalowanie nawilżacza.
– Źle dobrane kosmetyki również mogą wpłynąć na rozwój tej przypadłości. Musimy mieć na uwadze, że skóra kotów ma odmienne pH od skóry człowieka, dlatego nie należy stosować szamponów czy odżywek przeznaczonych dla nas, ponieważ mogą zaszkodzić zwierzakowi. Częste kąpiele i suszenie sierści także niezbyt korzystnie wpływa na jego skórę – koty potrafią same o siebie zadbać, nasza ingerencja powinna być niewielka.
Koty uwielbiają wygrzewać się na słońcu – ale nadmierna jego ilość to kolejny powód kociego łupieżu.
Innymi przyczynami są:
– zbyt małe ilości wody dostarczane organizmowi kota,
– niewłaściwa dieta,
– otyłość,
– nadmierny stres,
– alergie,
– grzybice,
– pasożyty,
– choroby nerek.

Koci łupież jak leczyć

W leczeniu łupieżu należy najpierw przyjrzeć się otoczeniu kota. Zakupić nawilżacz powietrza, jeśli czujemy, że jest to potrzebne. Zmienić produkty pielęgnacyjne, zadbać o odpowiednią dietę naszego pupila. Jeśli jednak zastosowanie tych sposobów nie działa, musimy niezwłocznie udać się do weterynarza, ponieważ nasz kot może być chory, a tutaj nie pomogą niestety zastosowane przez nas środki. Lekarz przebada zwierzę, stwierdzi przyczynę łupieżu i dzięki temu będzie umiał je wyleczyć – w zależności od przyczyny – wyeliminować pasożyty, zalecić jakich produktów kot powinien unikać (w przypadku reakcji alergicznych), na grzybicę przepisać odpowiednie preparaty lub pomóc pozbyć się chorób, których łupież jest tylko objawem. Dzięki temu nasz pupil będzie cieszył się dobrym zdrowiem, a jego sierść odzyska miękkość i blask.

sposoby-na-koci-lupiez

ABOUT THE AUTHOR