Istota scentralizowania i zdecentralizowania platform kryptowalut
Forma scentralizowana czy zdecentralizowana platformy krypto?
Pojęcie tzw. trzeciej strony nie istnieje w teorii. Jednak w praktyce, chociażby w większości projekty blockchain-owe są oparte na założeniach decentralizacji. Każda giełda kryptowalut wciąż dzisiaj pozostaje w przeważającej części podmiotem scentralizowanymi. Aczkolwiek to też stopniowo i powoli zaczyna ulegać zmianom. Razem z rozwojem rynku powstaje coraz więcej giełd zdecentralizowanych. Nieliczne giełdy scentralizowane decydują się równoczesne na skorzystanie ze współpracy ze swoimi zdecentralizowanymi odpowiednikami – tzw. DEX’ami.
Na ten moment rynki zdecentralizowane, stanowią jedynie zarys – formę i są tylko w fazie eksperymentalnej. Kto wie, może już wkrótce staną się one standardem? Na to pytanie odpowie najlepiej rynek kryptowalutowy w bliższej lub nieco dalszej przyszłości. Giełda kryptowalut (coincasso ) zdecentralizowana odróżnia się od formy scentralizowanej obecnością trzeciej strony. Wspomniana nieco wcześniej “trzecia strona”, w teorii nie ma racji bytu.
Więc to tylko teoria?
Wszakże same transakcje odbywają się dzięki sparowaniu i dopasowaniu zamówień bezpośrednio w blockchain-ie. W praktyce oznacza to środki będące na stale przechowywane w portfelu uczestnika, do którego każda osoba z portalu posiada klucz prywatny. Tym samym sposobem podnosząc poziom bezpieczeństwo. Jednak zawsze trzeba zapłacić prowizję od kupna/ sprzedaży właścicielowi giełdy. Zdecentralizowane giełdy wciąż dopiero rozwijają ten koncept, zaś ich obsługa nie zawsze jest prosta. Zaleca się, aby z portalu korzystali użytkownicy mający większe doświadczenie na rynku kryptowalut.
Najnowsze komentarze