|  | 

Zdrowie

Nie panikuj!

img-responsive

Twoje dziecko ma chrypkę, duszności, świszczący oddech lub zanika mu głos? A może już od kilku dni rozwija się u niego infekcja dróg oddechowych? Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma zapalenie krtani, sprawdź, co należy robić w takiej sytuacji.

Co się dzieje?

Dzieci mają nieco inną budowę dróg oddechowych niż dorośli. Tkanka podśluzowa krtani jest u nich luźniejsza i zawiera dużo naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, puszka krtani ustawiona jest wyżej, jej światło jest mniejsze, a układ immunologiczny jest jeszcze niedojrzały. Wszystkie te czynniki zwiększają podatność na obrzęk i infekcję. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia krtani jest w okresie infekcji wirusowych. Sporadycznie może mieć także podłoże bakteryjne lub alergiczne. Istnieje opcja, że pojawi się w wyniku niedoleczonego przeziębienia. Najbardziej niebezpieczną formą jest ostre podgłośniowe zapalenie krtani, które pojawia się nagle. W każdym przypadku najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi i spokoju przez rodzica.

Leczenie

Masz w swoim domu zapalenie krtani u dziecka co robić? Pierwsze ataki zapalenia krtani pojawiają się najczęściej nocą. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy zapewnić dziecku dostęp do świeżego, najlepiej chłodnego powietrza. Powietrze wokół dziecka nie może być suche. Rozwiązaniem jest także zamknięcie się z dzieckiem w łazience i stworzenie łaźni parowej poprzez odkręcenie gorącej wody. Skuteczne są także inhalacje z soli fizjologicznej. W przypadku ostrego zapalenia krtani, które objawia się poważnymi problemami z oddychaniem, konieczne jest wezwanie pogotowia. Jeśli natomiast stan dziecka nie wymaga hospitalizacji, w kolejnych dniach można dziecku wykonywać inhalacje na bazie odkażających olejków eterycznych.

To trudne i stresujące wydarzenie może pojawić się w każdej chwili. Jak zostało wspomniane wcześniej, Twoim zadaniem jest zachowaniem zimnej krwi, ponieważ dziecko widząc panikującego rodzica, mocniej zestresuje się, co może wpłynąć na nasilenie objawów.

nie-panikuj

ABOUT THE AUTHOR